
King for a reason
What can I say about the insanely popular brand that is King Palm? I really did not expect them to be so popular. King Palm did not exist when I first opened the store and once they took hold, the industry changed seemingly overnight. I tend to get a lot of requests for blunt papers. A blunt is generally rolled using some form of tobacco leaf as the rolling paper. Some even remove the contents from a cigar and then repack with new contents. No judgement from me but the problem with blunts is the inclusion of tobacco, something I do not advocate for and cannot sell due to laws. I don’t sell any tobacco products at all in store (or on-line). Zip, zero and none at all.
King Palm produces quite a range of rolling papers/cones/tools predominately made from their signature Palm Leaf. They tend to do things by hand with each leaf responsibly and sustainably sourced from the flowering tree of the Cordia (Borage) Family of plants, grown on King Palm’s collective of farms located in Southeast Asia. All the handpicked leaves are cleaned with purified water before being pre-rolled. Each has a rather special filter pre-installed, made from corn husks with or without terpenes included. Real terpenes are used in all their flavours with a squeeze to pop system that they perfected. Their range of Wraps and hemp-based papers is steadily increasing, and I am running out of room!!
King Palm Collection
- Regular Price
- $2.50
- Sale Price
- $2.50
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $12.00
- Sale Price
- $12.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $6.00
- Sale Price
- $6.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $7.00
- Sale Price
- $7.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $5.50
- Sale Price
- $5.50
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $6.00
- Sale Price
- $6.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $45.00
- Sale Price
- $45.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $5.00
- Sale Price
- $5.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $6.00
- Sale Price
- $6.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $6.00
- Sale Price
- $6.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $7.00
- Sale Price
- $7.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $6.00
- Sale Price
- $6.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per